Katarzyna Odrobińska

Zmieniamy przyzwyczajenia

Długotrwałe, niekontrolowane przyjmowanie leków może szkodzić zdrowiu. Nie zdaje sobie sprawy z ryzyka lub bagatelizuje te konsekwencje 31% Polaków.

Zmieniamy przyzwyczajenia

Z roku na rok Polacy zażywają coraz więcej medykamentów. Takie niekontrolowane leczenie się na własną rękę wpływa negatywnie głównie na układ pokarmowy. Powikłania są jednak bardzo groźne – twierdzi ekspert programu „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia”, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Celiński.

Pierwsze objawy, których nie należy bagatelizować to:

  • zwykły ból brzucha
  • zgaga
  • dyskomfort w nadbrzuszu
  • odbijanie
  • wzdęcia
  • biegunka

Jeżeli pojawiają się one często, mogą świadczyć o:

  • zapaleniu przełyku, żołądka, jelit
  • wrzodach żołądka lub dwunastnicy
  • krwawieniu z przewodu pokarmowego.

Jednym z podstawowych błędów samoleczenia, prowadzących do powikłań jest przyjmowanie różnych leków na te same objawy chorobowe, w niedużych odstępach czasowych. Do czynników ryzyka wystąpienia powikłań należy także łączenie leków przepisanych przez lekarza z zakupionymi samemu w aptece, sklepie spożywczym czy na stacji benzynowej. Wiele osób uważa, że jeżeli dany lek jest łatwo dostępny i sprzedawany bez recepty, to można go brać bez ograniczeń. Każdy lek jest jednak substancją chemiczną, której przyjmowanie powinno konsultować się z lekarzem.

Prawdopodobieństwo powikłań ze strony układu pokarmowego może być większe u osób powyżej sześćdziesiątki. Osoby starsze, które w większości przypadków zażywają regularnie przepisane leki, powinny szczególnie obserwować swój organizm. O wszelkich, nawet pozornie błahych objawach, muszą informować swojego lekarza. To samo dotyczy osób, które już w przeszłości cierpiały na chorobę wrzodową.

Program na rzecz zmiany złych nawyków polskiego społeczeństwa „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia” jest ogólnopolskim projektem edukacyjnym. Realizuje misję firmy, której elementem jest podnoszenie jakości ludzkiego życia. Program buduje całościowe spojrzenie na pacjenta, zachęca do zmiany stereotypów i złych nawyków zdrowotnych. Uczy mówić kompleksowo o swoim zdrowiu.


autor: dr Dariusz Szukała

źródło: Centrum Żywienia i Promocji Zdrowia

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Czy warto palić?

Czerw 25, 2014 Inne

Palenie tytoniu to niewątpliwie najbardziej rozpowszechniony element naszego antyzdrowotnego stylu życia. Pomimo, iż w ostatnich latach zmniejsza się odsetek osób palących, to jednak nadal co ...

czytaj więcej

Atopowe zapalenie skóry

Czerw 25, 2014 Inne

Jest jedną z najczęściej występujących dysfunkcji skóry o podłożu alergicznym. Zwykle pojawia się we wczesnym dzieciństwie. Na każdym etapie rozwoju młodego człowieka i dorosłej już ...

czytaj więcej
POKAŻ